Hamas’a destek veren yabancı öğrencinin vizesi iptal edildi

7 Ekim 2023’te Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırısı sonrasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümeti uluslararası kamuoyunun tepkisine rağmen sivillere saldırmaya devam ediyor. 

Birçok ülkede üniversite öğrencileri İsrail’in şiddetini kınayarak eylem düzenlerken İngiltere’den dikkat çekici bir hamle geldi… 

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıyı savunan ve “Hamas’ın saldırısından çok gurur duyuyorum” diyen 19 yaşındaki Filistinli Dana Abuqamar’ın öğrenci vizesinin iptal edildiği açıklandı. Manchester Üniversitesi’nde hukuk okuyan Abuqamar’ın vizesinin İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından “ulusal güvenliğe tehdit” sebebiyle iptal edildiği duyuruldu. 

Yayınlanan görüntülerde Filistin’in Manchesterlı Dostları isimli kuruluşun başkanı olan Abuqamar, “Filistin direnişinin bu noktaya gelmesinden dolayı gururluyum ve gerçekten çok mutluyum” demişti. 

İngiliz hükümetinin vizesini iptal ederek insan haklarını ihlal ettiğini söyleyen Abuqamar, “Kamu güvenliğine risk oluşturduğum suçlaması temelsiz” dedi. Abuqamar, “Benim sözlerim bağlamından koparıldı ve sanki ben sivillere zarar verilmesini destekliyormuşum gibi bir algı yaratıldı. Bu hiç gerçek değil” ifadesini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir